Kalendarium najważniejszych decyzji dotyczących armii

Obecny stan Wojska Polskiego jest wynikiem szeregu decyzji politycznych. Najważniejsze z nich i odnoszące się do bezpieczeństwa państwa zawsze podejmowane są w pewnym kontekście wydarzeń o skali międzynarodowej. Aby lepiej zrozumieć poczynania poszczególnych polityków i ich decyzje, w tabeli umieszczono także kontekst wydarzeń na świecie. Z uwagi na fakt, że o wydatkach majątkowych pisaliśmy już tutaj, poniższa tabela pomija kontrakty na uzbrojenie.

Opcja polityczna u władzyWydarzenia na świecieDecyzje dot. Wojska PolskiegoSkutki wydarzeń i decyzcji
PIS-Samoobrona RP-LPR
Rząd Jarosława Kaczyńskiego
Prezydent Lech Kaczyński
23 listopada 2006
Śmierć Aleksandra Litwinienki - Podpułkownika KGB/FSB
Litwinienko po ucieczce do Londynu przestrzegał przed Putinem, jako bezwzględnym zbrodniarzem. Ujawnił wiele tajemnic KBG/FSB. Wskazał, że zamachy terrorystyczne z 1999 r. na budynki mieszkalne w Moskwie i Wołgodońsku były przygotowane i przeprowadzone przez agentów FSB w celu zrzucenia odpowiedzialności na Czeczenów i uzyskania tym samym casus belli wznowienia wojny czeczeńskiej. Wszystko jedynie w celu umocnienia władzy Putina w Rosji. Litwinienko został otruty izotopem polonu 210.
PIS-Samoobrona RP-LPR
Rząd Jarosława Kaczyńskiego
Prezydent Lech Kaczyński
22 maja 2007
Konferencja w Pradze z udziałem prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Václava Klausa
Ogłoszono wzajemne stanowisko dot. budowy elementów tarczy antyrakietowej wspólnie z USA na terenie Czech i Polski.
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Lech Kaczyński
16 listopada 2007
Objęcie urzędu przez Rząd Donalda Tuska
I Rząd Donalda Tuska
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Lech Kaczyński
23 stycznia 2008
Katastrofa lotnicza w Mirosławcu wojskowego samolotu CASA C-295M
Zginęło 20 oficerów w tym wielu wysokiej rangi, łącznie z dowódcą 1. Brygady Lotnictwa Taktycznego - gen. bryg. pil. Andrzejem Andrzejewskim
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Lech Kaczyński
2–4 kwietnia 2008
XX Szczyt NATO w Bukareszcie
Podczas szczytu odbyła się rada NATO-Rosja.
Wg ówczesnego ministra Radosława Sikorskiego Prezydent Putin miał wówczas osobiście zaproponować Donaldowi Tuskowi rozbiór Ukrainy i zajęcie przez Polskę Lwowa. Z propozycji Putina nie wyciągnięto żadnych wniosków.
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Lech Kaczyński
7–16 sierpnia 2008

Atak Rosji na Gruzję
12 sierpnia 2008 - wizyta Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w stolicy Gruzji, Tibilisi, wraz z głowami państw: Valdas Adamkus, Toomas Hendrik Ilves, Wiktor Juszczenko oraz Ivars Godmanis. Wiec w centrum ponad 200 tys. osób. Poparcie stanowiska Polski przez Prezydenta Georga Busha, groźby sankcji.
13 sierpnia 2008 - rozpoczęcie wycofywania się rosyjskich sił z Gruzji.

PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Lech Kaczyński
14 sierpnia 2008
Zawarcie z USA porozumienia w sprawie budowy tarczy antyrakietowej
Podczas podpisania umowy Polskę reprezentował ś.p. Andrzej Kremer (zginął w katastrofie smoleńskiej). Umowa zakładała wsparcie USA w modernizacji Wojska Polskiego:
 • Ameryka zobowiązała się do ochrony wojskowej Polski, w razie ataku militarnego, i nie tylko państw trzecich.
 • Powstanie rada polsko-amerykańska Grupa Konsultacyjna ds. Współpracy Strategicznej analizująca i przeciwdziałająca zagrożeniom z innych państw.
 • Polska armia zakupi od USA do 2018 roku docelowo przynajmniej kilkanaście (najprawdopodobniej 19) baterii (ok. 2 bataliony) Patriot PAC-3, wyposażonych w 1800 antyrakietowych/przeciwlotniczych pocisków.
 • Baza systemu antyrakietowego USA powstanie w Redzikowie.
 • Siły Powietrzne RP zakupią dodatkowe kilkadziesiąt samolotów wielozadaniowych (ok. 50) F-16.
 • Powstanie też druga baza antyrakietowa na terytorium Polski, w której będzie stacjonował garnizon amerykańskich żołnierzy liczący 120 osób, wyposażony w kilka baterii Patriot liczących po 96 pocisków PAC-3. Baza ta będzie istnieć do czasu wyposażenia polskich sił zbrojnych w system Patriot.
 • Polski oddział żołnierzy będą chronić z zewnątrz bazę, a jego dowódca będzie miał dostęp do całej strefy chronionej.
 • USA zobowiązują się wspierać, szkolić i rozwijać możliwości obrony antyrakietowej, przeciwlotniczej i antyterrorystycznej Polski.
 • Stany Zjednoczone będą wspierać wspólne prace sektora przemysłowo-technologiczno-wojskowego.
 • USA będą dostarczać Polsce informacje dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa Polski.
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Lech Kaczyński
9 stycznia 2009
Ustawa zakładająca likwidację poboru do wojska
Przed ustawą:
Liczebność armii 01.01.2008: 124 089, w tym służba z poboru: 41 914
Po ustawie:
Liczebność armii na 01.01.2010: 98 509
Liczebność armii na 01.01.2011: 98 191

Wprowadzając ustawę argumentowano, że będzie tworzona nowa, w pełni zawodowa, armia oraz wzrosną wydatki na zbrojenia. W wyniku ustawy, Wojsko Polskie przestało szkolić na masową skalę rekrutów. Czy spełnione zostały obietnice w zakresie wzrostu wydatków na armię ? Przeczytaj tutaj..
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Lech Kaczyński
20 stycznia 2009
Koniec kadencji Georga W. Busha oraz powołanie Baracka Obamy
17 września 2009 Barack Obama ogłosił zmianę koncepcji obrony przeciwrakietowej. Jedną z przyczyn był brak wykonania umowy przez Polskę, w tym przede wszystkim wstrzymanie modernizacji Wojska Polskiego i brak uzgodnionych zamówień na F-16 i systemy PATRIOT.
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Lech Kaczyński
29 stycznia 2010
Sprzedaż zakładów PZL-Świdnik
PZL-Świdnik były jedynym producentem śmigłowców w Polsce. Rząd Donalda Tuska (ARP) sprzedał zakłady PZL-Świdnik do włosko-brytyjskej spółki AgustaWestland za 339 mln zł.

01.07.2022 w zakładzie PZL-Świdnik AgustaWestland podpisano umowę na dostawę 32 śmigłowców AW149 za 8,25 mld zł brutto - w przeliczeniu koszt 1 wyposażonego śmigłowca wyniósł 258 mln zł brutto.
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Lech Kaczyński
10 kwietnia 2010
Katastrofa polskiej delegacji w Smoleńsku
Śmierć polskiej delegacji w katastrofie lotniczej samolotu Tu-154 w Smoleńsku w Rosji.

W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich m.in.: urzędujący prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, w tym dr Andrzej Kremer - wiceminister w MSZ w randze podsekretarza stanu odpowiedzialny za negocjacje umowy z rządem USA ws tarczy antyrakietowej.
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Bronisław Komorowski
31 grudnia 2010
Rozformowanie 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej
Zadaniem pułku było zabezpieczenie granicy północnej Polski z Obwodem Kaliningradzkim należącym do Rosji.
PO-PSL
I rząd Donalda Tuska
Prezydent Bronisław Komorowski
30 września 2011
Likwidacja 1 Dywizji Zmechanizowanej
Dywizja jest największym związkiem w strukturach Wojska Polskiego - liczy około 15 tys. żołnierzy. Przed likwidacją, w Polsce, funkcjonowały 4 Dywizje. Rozformowana 1 Dywizja Zmechanizowała była rozlokowana na wschodzie kraju. Jej głównym zadaniem była ochrona stolicy przed agresją z terenów Białorusi. Wraz z likwidacją dywizji nastąpiła wyprzedaż jej nieruchomości i aktywów. Po likwidacji, wschodnia flanka Polski została pozbawiona ochrony.
PO-PSL
II rząd Donalda Tuska
Prezydent Bronisław Komorowski
24 lutego 2012
Rezygnacja z dokończenia budowy korwety GAWRON
Opinia MON T.Siemoniaka: "Czy jeden „Gawron" jest nam na Bałtyku potrzebny. W MON są zwolennicy poglądu, że skoro pojedyncze okręty – takie jak korweta – nie ochronią długich szlaków dostaw gazu do Świnoujścia czy ropy do Gdańska, to lepiej inwestować w tańsze okręty patrolowe." Projekt korwet GAWRON, uruchomiony za czasów SLD, miał na celu budowę 7 w pełni wyposażonych korwet. Decyzja T.Siemoniaka ostatecznie zakończyła program.
PO-PSL
II rząd Donalda Tuska
Prezydent Bronisław Komorowski
20-21 maja 2012 roku
XXIII Szczyt NATO w Chicago
Potwierdzono wolę rozmieszczenia m.in. w Polsce lądowej wersji systemu antybalistycznego AEGIS (opartego wówczas o pociski SM-3). Poza Polską, decyzja sojuszu objęła także Niemcy (dowództwo systemu) oraz Rumunię.
PO-PSL
II rząd Donalda Tuska
Prezydent Bronisław Komorowski
14 grudnia 2012
Ratyfikacja Traktatu Ottawskiego
Rezygnacja z użycia min przeciwpiechotnych
Ratyfikując Traktat ottawski Polska dołączyła do państw, które wyrzekły się stosowania min przeciwpiechotnych.
Podpisanie traktatu odrzuciły m.in. Rosja, Chiny, USA, Izreal, Korea Południowa.
W związku z ratyfikacją traktatu zniszczono w polskim arsenale zapasy ponad 1 mln sztuk min. Ponadto, zostały zamknięte wszystkie linie produkcyjne min w Polsce.
Obecnie, w naszym kraju obowiązuje zakaz magazynowania, stosowania oraz produkcji tego typu uzbrojenia.
PO-PSL
II rząd Donalda Tuska
Prezydent Bronisław Komorowski
22 lipca 2013
Likwidacja Sztabu Generalnego WP

Zmiana struktury dowodzenia Wojskiem Polskim
Prezydent Komorowski podpisał ustawę o zmianach systemu dowodzenia Wojskiem Polskim. Zgodnie z przyjętymi założeniami Sztab Generalny WP został przekształcony w organ planowania i doradztwa strategicznego. Natomiast organy dowodzenia zostały zintegrowanie w dwa dowództwa strategiczne: Dowództwo Generalne Rodzajów SZ – odpowiedzialne za ogólne dowodzenie wojskami w czasie pokoju, składające się ze struktur sztabowych: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych oraz
Dowództwo Operacyjne Rodzajów SZ – odpowiedzialne za dowodzenie operacyjne w czasie wojen, kryzysów i dowodzenie wojskami wydzielonymi do udziału w zagranicznych misjach pokojowych.
Wg ekspertów, wprowadzone zmiany dowodzenia rozmywają odpowiedzialność, komplikują przepływ informacji pomiędzy strukturami Wojska Polskiego oraz stwarzają ryzyko konfliktów wewnętrznych wynikających z niejasnych zasad odpowiedzialności i podległości. Decyzja Rządu Premiera Donalda Tuska, aby Wojsko Polskie miało inną strukturę w czasie pokoju oraz odmienną strukturę powoływaną na czas wojny rodzi ryzyko chaosu w zarządzaniu armią w pierwszych tygodniach ewentualnej wojny.
PO-PSL
II rząd Donalda Tuska
Prezydent Bronisław Komorowski
20 lutego – 26 marca 2014

Atak Rosji na Ukrainę. Zajęcie Krymu i wschodniej części Ukrainy
PO-PSL
Rząd Ewy Kopacz
Prezydent Bronisław Komorowski
22 września 2014
Objęcie urzędu przez Rząd Ewy Kopacz
PO-PSL
Rząd Ewy Kopacz
Prezydent Bronisław Komorowski
23 lipca 2015Przed wyborami do parlamentu uchwalono Ustawę zwiększającą budżet obronny z 1,95% PKB do 2,00% PKB czyli jedynie o 0,05% PKB. Budżet MON wzrósł o 2,6%. Efekt dla budżetu MON praktycznie znikomy (szacowano wzrost wydatków o ok 1 mld zł rocznie).
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
16 listopada 2015
Objęcie urzędu przez Rząd Beaty Szydło
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
18 grudnia 2015
I podwyżka wynagrodzeń dla żołnierzy
Włączenie dodatku stażowego 300 zł miesięcznie plus od 100 do 210 zł, w zależności od stopnia. Dodatkowo, wzrost wysokości nagród i dodatków. Od 1 stycznia 2016 średnie uposażenie żołnierza wynosiło blisko 4.493,71 zł.
► Więcej o wynagrodzeniach w armii.
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
8–9 lipca 2016
XXV Szczyt NATO w Warszawie
Najważniejsze ustalenia szczytu:
 • powołanie czterech batalionowych grup bojowych stacjonujących (na zasadzie stałej rotacji) w państwach bałtyckich i w Polsce
 • rozmieszczenie w ww. regionie brygady pancernej i komponentów dywizji US Army, łącznie z dowództwem które będzie nadzorowało działania ww. grup batalionowych – dowództwo i większość elementów jednostki znajdzie się w Polsce
 • uruchomienie ośmiu funduszy natowskich z pomocą materialną dla Ukrainy
 • poparcie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej oraz potępienie aneksji Krymu przez Rosję oraz wojny w Donbasie
 • poparcie aspiracji Gruzji do członkostwa w NATO
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
15 sierpnia 2016
II podwyżka wynagrodzeń dla żołnierzy
Ustalono, od 1 stycznia 2017 wartość wskaźnika, według którego obliczane jest wynagrodzenie żołnierzy, wzrośnie z 2,95 do 3,20. Oznacza to wzrost średniego wynagrodzenia – z 4.493,71 zł do 4.874,53 zł, tj. przeciętnie o 380,82 zł czyli 8%.
► Więcej o wynagrodzeniach w armii.
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
16 listopada 2016
Ustawa o utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
23 października 2017
Ustawa zakładająca wzrost liczby żołnierzy do 200 tys. oraz zwiększenie wydatków na obronność do 2,5% PKB.
Wzrost wydatków na Wojsko Polskie zapisany w ustawie:
Od 2020 roku - 2,1% PKB
W latach 2021-2023 - 2,2% PKB
W latach 2024-2025 - 2,3% PKB
W latach 2026-2029 - 2,4% PKB
Od 2030 roku - 2,5% PKB

Ustawa zakładała wzrost liczebności Wojska Polskiego do 200 tys. żołnierzy, z czego do 150 tys. żołnierzy zawodowych.
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
11 grudnia 2017
Objęcie urzędu przez Rząd Mateusza Morawieckiego
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
5 września 2018Utworzenie 18 Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach, której głównym obszarem odpowiedzialności będą woj. mazowieckie i woj. lubelskie. Dywizja będzie składać się z 4 brygad, każda po 4 bataliony. Będzie to 4-ta dywizja w Polsce.
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
10 listopada 2018
Przywrócenie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jako organu dowództwa.
Cofnięcie zmian wprowadzonych 22 lipca 2013 r.
Ustawa przywróciła jednoznaczną hierarchię w siłach zbrojnych.
Przywrócono Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jako najważniejszego dowódcy w Wojsku Polskim. Cofnięto zmiany wprowadzone 22 lipca 2013 r. za rządów Donalda Tuska.
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
23 stycznia 2019
III podwyżka wynagrodzeń dla żołnierzy
Podwyżka od 01.02.2019 z wyrównaniem od 01.01.2019. Rozporządzenie wprowadza wzrost mnożnika bazowego do obliczania uposażeń, z poziomu 3,2 do 3,63, co oznacza wzrost przeciętnego wynagrodzenia żołnierza z 4.874,53 zł do 5.529,54 zł brutto (przeciętnie wzrost brutto o 655,01 zł, tj. o 13%).
► Więcej o wynagrodzeniach w armii.
PiS – Polska Razem / Porozumienie – Solidarna Polska
Prezydent Andrzej Duda
8 października 2019
IV podwyżka wynagrodzeń dla żołnierzy
Rozporządzenie wprowadza od 01.01.2020 r. wzrost mnożnika bazowego do obliczania uposażeń, z poziomu 3,63 do 3,81, co oznacza wzrost przeciętnego wynagrodzenia żołnierza z 5.529,54 zł do 6.153 zł brutto (przeciętnie wzrost brutto o 624 zł, tj. o 11%).
► Więcej o wynagrodzeniach w armii.
PiS – Solidarna Polska - PiS – Solidarna Polska – Partia Republikańska
Prezydent Andrzej Duda
15 sierpnia 2020
EDCA
Zawarcia umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi - EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement)
 • Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.
 • Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.
 • Wrocław-Strachowice wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
 • Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
 • Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.
 • Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.
 • Żagań/Świętoszów wyznaczono dla pancernej brygadowej grupy bojowej.
  ► Pełna treść umowy tutaj.
 • PiS – Solidarna Polska - PiS – Solidarna Polska – Partia Republikańska
  Prezydent Andrzej Duda
  31 stycznia 2022
  V podwyżka wynagrodzeń dla żołnierzy
  Podwyżka wynagrodzeń od 01.02.2022 r. z wyrównaniem od 01.01.2022. Wzrost mnożnika bazowego do obliczania uposażeń, z poziomu 3,81 do 4,23, co oznacza wzrost przeciętnego wynagrodzenia żołnierza z 6.154 zł do 6.830 zł brutto (przeciętnie wzrost brutto o 677 zł, tj. o 11%).
  ► Więcej o wynagrodzeniach w armii.
  PiS – Solidarna Polska - PiS – Solidarna Polska – Partia Republikańska
  Prezydent Andrzej Duda
  24 lutego 2022

  Atak Rosji na Ukrainę
  PiS – Solidarna Polska - PiS – Solidarna Polska – Partia Republikańska
  Prezydent Andrzej Duda
  23 marca 2022
  Ustawa o obronie ojczyzny
  Projekt ustawy został opublikowany 26 października 2021, tj. przed atakiem Rosji na Ukrainę a od 23 marca 2022 r. ustawa zaczęła obowiązywać.
  Ustawa spowodowała wzrost wydatków na obronność:
 • 2,2 proc. PKB w 2022 roku
 • 3,0 proc. PKB w 2023 roku i latach kolejnych.

  Nowa forma służby wojskowej:
 • Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa pełniona przez 12 miesięcy

  Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 300 tys.
 • 250 tys. żołnierzy zawodowych
 • 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej
 • PiS – Solidarna Polska - PiS – Solidarna Polska – Partia Republikańska
  Prezydent Andrzej Duda
  23 kwietnia 2022
  Powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych
  Wpływy do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w 2022 roku wynoszą 20,5 mld PLN, a plan na 2023 roku wynosi 49 mld PLN (razem 69,5 mld PLN) z przeznaczeniem na wsparcie procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Są to dodatkowe wydatki rządu na Wojsko Polskie, które uzupełniają wydatki zaplanowane w budżecie MON.
  PiS – Solidarna Polska - PiS – Solidarna Polska – Partia Republikańska
  Prezydent Andrzej Duda
  28-30 czerwca 2022
  XXX Szczyt NATO w Madrycie.
  Najważniejsze ustalenia:
 • Decyzja o przeniesieniu stałego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych z USA do Polski.
 • Rozbudowa sił wysokiej gotowości NATO z 40 tys. do 300 tys. żołnierzy
 • Przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO
 • PiS – Solidarna Polska - PiS – Solidarna Polska – Partia Republikańska
  Prezydent Andrzej Duda
  29 września 2022Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach programu Foreign Military Financing. Wg kursu z 29.09.2022 (1 USD = 4.98955 PLN), wartość przyznanej pomocy wynosiła 1.4 mld PLN.
  PiS – Solidarna Polska - PiS – Solidarna Polska – Partia Republikańska
  Prezydent Andrzej Duda
  9 stycznia 2023Utworzenie 1 Dywizji Piechoty Legionów z dowództwem w Ciechanowie, której głównym obszarem odpowiedzialności będzie woj. podlaskie. Dywizja będzie składać się z 4 brygad, każda po 4 bataliony. Będzie to 5-ta dywizja w Polsce.
  PiS – Solidarna Polska - PiS – Solidarna Polska – Partia Republikańska
  Prezydent Andrzej Duda
  29 marca 2023Utworzenie Narodowej Rezerwy Amunicyjnej - wieloletniego programu, którego celem jest rozbudowa rozproszonej rezerwy amunicyjnej dla Sił Zbrojnych oraz rozbudowa i dywersyfikacja bazy produkcyjnej amunicji w Polsce.