Historia zakupu systemu PATRIOT

DataWydarzenie
26.05.2010Pierwsza wizyta i prezentacji systemu PATRIOT w Polsce. Wizyta odbyła się w 16. batalionie zmechanizowanym m. Mrągowo
07.2013Inspektorat Uzbrojenia MON organizuje dialog techniczny na temat rakietowego zestawu przeciwlotniczego średniego zasięgu "Wisła". Udział w dialogu technicznym zadeklarowały firmy amerykańskie MEADS International, Northop Grumman International Trading, Boeing SM&DA i Raytheon, hiszpańskie Indra, Sener Ingenieria y Sistemsi, włoski Selex ES, europejski MBDA i Thales, turecki Aselsan, izraelski Sibat oraz PHO, WZU S.A. i ITWL z Polski.
28.01.2014Tomasz Siemoniak poinformował, że MON wybrało pięć podmiotów, które będą uczestniczyły w pierwszym etapie dialogu i przedstawiły w ocenie wojskowych specjalistów kompleksowe rozwiązania. Były to francuski Thales, amerykańsko-niemiecko-włoski MEADS Intl., amerykański Raytheon, rzad Izraela oraz konsorcjum polskich firm z branży OPL, z MBDA jako podwykonawcą”.

Rozmowy z firmami, które miały rozpocząć się na początku marca 2014 r., miały dotyczyć dostarczenia polskiej armii 8 zestawów rakietowych średniego zasięgu o kryptonimie “Wisła”.
02.02.2015Podpisanie umowy powołującej konsorcjum pod przewodnictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. do realizacji programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w zakresie przeciwlotniczych zestawów rakietowych średniego zasięgu o kryptonimie “Wisła”.

W skład konsorcjum oprócz PGZ S.A. weszło 10 spółek należących do Grupy: PIT-Radwar S.A., PCO S.A., MESKO S.A., Zakłady Mechaniczne “Tarnów” S.A., Huta Stalowa Wola S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz JELCZ Sp. z o. o.
21.04.2015Rada Ministrów przyjęła rekomendację ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka do udzielenia rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki zamówienia na dostawę na potrzeby Sił Zbrojnych RP zestawów PATRIOT i upoważniła go do wynegocjowania oraz zawarcia w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej umowy międzyrządowej.
26.02.2016Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował podczas konferencji prasowej, że prowadzone są rozmowy w sprawie programu Wisła z koncernem Raytheon oraz z konsorcjum MEADS.
07.09.2016Polska wystosowała do rządu USA zapytanie ofertowe w sprawie przeciwlotniczych zestawów rakietowych Patriot. W zapytaniu (ang. Letter of Request) mowa jest o ośmiu zestawach Patriot, przy czym dwa miałyby zostać dostarczone do 2019 r. w konfiguracji pomostowej i sześć po 2020 r. w konfiguracji docelowej (z dookólnymi radarami).
28.03.2018Podpisanie w Warszawie przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na zakup tzw. pierwszej fazy amerykańskiego systemu rakietowego PATRIOT obejmującej 2 baterie.
Cena pierwszej fazy programu Wisła wyniosła 4 miliardy 750 milionów USD. W ramach pierwszej fazy programu Polska nabyła dwie baterie PATRIOT w składzie: 206 pocisków PAC-3 MSE i 11 pocisków ćwiczebnych. 16 wyrzutni M903, dwa centra dowodzenia IBCS, cztery radary kierunkowe AN/MPQ - 65 i 14 stacji łączności EOC. W uroczystości w Warszawie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones
24.05.2022Minister Mariusz Błaszczak poinformował o wysłaniu wniosku Letter of Request (LoR), w sprawie realizacji drugiej fazy programu Wisła. Obejmie ona sześć baterii Patriot/IBCS, uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE i wyposażonych w radary dookólne LTAMDS. Wstępny harmonogram, przedstawiony przez Agencję Uzbrojenia zakładał ich dostawę w latach 2026-2028.
14.10.2022Test jednej z dwóch baterii zamówionego systemu PATRIOT w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Wydarzeniu przyglądali się Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak.