T-72

Remont i modyfikacja 230 egzemplarzy czołgów T-72

Podpisanie umowy: 22 lipca 2019 roku
Wartość kontraktu: 1,749 mld zł brutto
Co zakupiono? Remont i modyfikacja 230 egzemplarzy czołgów T-72 (+opcja na 88 sztuk)
Termin realizacji:


Wykonawca: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Zakłady Mechaniczne “BUMAR – ŁABĘDY” S.A. oraz Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A.
Przedmiotem modyfikacji jest:
-pasywacja przyrządów celowniczych i obserwacyjno-celowniczych,
-wymiana środków łączności zewnętrznej i wewnętrznej na cyfrowe,
-wymiana gąsienic,
-dodatkowe elementy wyposażenia ułatwiające funkcjonowanie załogi czołgu.

Kontrowersje:
Argumenty przeciw remontom i modyfikacji:
(1) Czołgi to stary postsowiecki sprzęt, z początku lat 70-tych, czyli 50-letnia technologia
(2) Egzemplarze T-72 którą posiada Polskie Wojsko, to zubożona wersja eksportowa, ze słabszym pancerzem
(3) Pozostawienie T-72 w armii to mnożenie problemów logistycznych
(4) T-72 są nieskuteczne na dzisiejszym nowoczesnym polu walki

Argumenty za modernizacją:
(1) Przed modyfikacją, T-72 nie miał możliwości operowania w nocy bez wykrycia. Obecne T-72 nie miały kamer termowizyjnych. W rezultacie czego w nocy czołgi były niemal bezbronne. Modyfikacja polega na zamontowaniu na czołgu nowoczesnych przyrządów celowniczych (w tym termowizyjnych). Dzięki tym celownikom T-72 będą w stanie wykryć wrogie pojazdy i otworzyć do nich ogień, co przywróci ich skuteczność na polu walki.
(2) Pociski T-72 nie są w stanie przebić pancerzy nowoczesnych czołgów przeciwnika. Jednakże, na polu walki chodzi przede wszystkim aby wrogi czołg wyłączyć z walki, np. poprzez jego uszkodzenie. Po modyfikacji T-72 będą w stanie zniszczyć zdecydowaną większość wrogich pojazdów (tj. transportery opancerzone, wozy wsparcia itp). Natomiast w odniesieniu do czołgów przeciwnika, celne trafienie przez T-72 prawdopodobnie wyłącza je z walki na długie tygodnie jeżeli nie miesiące. Celne trafienie wrogiego czołgu (przez T-72) oznacza zniszczenie przyrządów celowniczych i radiostacji wrogiego pojazdu a także uszkodzenie pancerza.. Dlatego po remoncie i modyfikacji T-72 mogą być pancernym wsparciem.
(3) W Wojsku Polskim jest grubo ponad 300 egzemplarzy tych czołgów, zaplecze części zamiennych, amunicja, pokolenia wyszkolonych załóg. Dodanie nowoczesnych celowników do T-72 znacząco poprawia skuteczność czołgu a co za tym idzie niewielkim kosztem poprawia potencjał jednostek bojowych. Jednostkowy koszt remontów i modyfikacji to ok 5,5 mln zł. Jest to ponad 10x mniej niż cena nowego czołgu.
(4) T-72 już mamy, a na nowe czołgi i osiągnięcie przez nie zdolności bojowych musielibyśmy czekać minimum 10 lat.
(5) Budżet MON w ostatnich latach wzrósł wielokrotnie a kolejnych latach planuje się dalsze zwiększanie nakładów na modernizację. Dlatego remonty i modyfikacje T-72 wcale nie zamykają ścieżki do pozyskania nowego czołgu w przyszłości.