Szkodliwe decyzje

17.03.2007 Sprzedaż zakładu PZL Mielec do Sikorsky Aircraft

Ministerstwo Obrony Narodowej w 2011 roku miało do zagospodarowania na wydatki majątkowe 6,6 mld PLN, wydało z tego 5,9 mld. Do budżetu państwa powróciło więc prawie 900 mln PLN (konkretnie 892 mln PLN), blisko 15% z założonych wydatków na modernizację techniczną Sił Zbrojnych.

2011 – najpierw ograniczenie finansowania a następnie wstrzymanie przez ministra Tomasza Siemoniaka budowy korwety rakietowej projektu Gawron. Dopiero po ponad roku minister Siemoniak wznowił projekt, ale jednocześnie charakter okrętu uległ degradacji. Zdecydowano, że kadłub okrętu Gawrto zostanie wykorzystany jako platforma do okrętu patrolowego ze szczątkowym uzbrojeniem. W rezultacie decyzji ministra Siemoniaka, Marynarka Wojenna RP utraciła szansę na pozyskanie nowoczesnego okrętu bojowego.

2012-11-17 – Prezydent RP Bronisław Komorowski swoim podpisem ratyfikował Konwencję Ottawską z 1997 roku zakazującą użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych. Zobowiązanie to dotyczy się również likwidacji już posiadanych zapasów. Konwencji nie podpisali m.in. Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Indie, Iran, Izrael, Korea Południowa

2012-2013 – przygotowanie Polskiego Holdingu Obronnego (dziś Polska Grupa Zbrojeniowa) do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych SA i do sprzedaży części udziałów. Plan rządu Tuska zakładał wprowadzenie polskiej zbrojeniówki na giełdę w 2015 roku. Plany pokrzyżowało zwycięstwo PiS w wyborach w 2015 r. Wprowadzenie firm zbrojeniowych na giełdę stworzyłoby w przyszłości ryzyko wrogiego przejęcia firmy przez obcy kapitał, podobnie jak to miało miejsce z bankami.